O Mirandě

17. srpna 2015 v 0:57 | Dorian |  Night
Miranda vznikla před pár lety, když jsem byl odříznut od technologie uprostřed bouřlivého sledu nepravděpodobných událostí, se kterými jsem se potřeboval svěřit, ale v okolí nebyl nikdo, kdo by naslouchal způsobem, jakým bych si přál. Mějte mě za schizofrenického blázna, když čas odčasu píšu dopisy někomu, kdo ani neexistuje, že je nikdy neodešlu a hromadí se v mém stole v krabici od bot. Jeden na druhý, nenápadně, tiše, jako duchové "minulých Vánoc", svědci mých chyb i úspěchů.Vlastně to lze chápat jako deník, když se nad tím zamyslíte. Děcka přeci píší na začátku zápisu "milý deníčku", což je vlastně také adresát toho, co záhy příšernou češtinou vyblijí na papír. Jsem možná příliš arogantní, než abych si psal přímo nějaký "deníček", nejsem žádná uhrovatá puberťačka, tak jsem si vymyslel vlastní způsob, jak se vypořádávat se situacemi, ve kterých nechci nebo nemůžu chytit pomocnou ruku přátel.

K dnešnímu dni jich je tam pěkná řádka a i když jsem si založil blog, stejně budou mít pořád papírovou podobu. Jsem staromilec a dopisy mám vážně moc rád. Klidně se s vámi podělím o další, které vzniknou, vlastně by se dalo říci, že ode dneška budou všichni, kdo se rozhodnou číst můj blog, Miranda, ale pořád si je budu jako křeček hromadit do krabice, která mě samotného jednou bude bavit na smrtelné posteli. Řeknu si, jaký jsem to byl idiot a že je vlastně dobře, že si ten život zkusím znovu. Restart. Hehe.

Nikdy jsem si nepředstavoval, jak Miranda vypadá, jestli o tom právě přemýšlíte. Vždy, když jsem jí psal dopis, vlastně jsem ho psal sobě, abych se na to, co se stalo, podíval z nezaujaté perspektivi čitatele, až bych se k němu jednou zpětně dostal. Člověk se ze svých chyb poučí a dostane tak možnost je napravit.

Možná si někdy napíšu seznam jako Earl, až to budu číst po sté...

Díky, Mirando.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Malé kotě Malé kotě | Web | 31. října 2015 v 22:57 | Reagovat

Připomnělo mi to Charlieho z The perks of being a wallflower. Taky psal někomu neznámému. Neměl sice Mirandu, ale "přítele".
Nemyslím, že jsi blázen, dělá to spousta lidí. A někteří jsou takoví magoři, že sami se sebou občas i mluví. Třeba já.
Jinak hodně štěstí s blogem... :)

2 Surikata Surikata | Web | 23. listopadu 2015 v 1:09 | Reagovat

Já mluvím sama se sebou. Když si potřebuju něco srovnat v hlavě, nad něčím se rozhodnout, jdu se projít, aby mě nikdo neslyšel, vybrečet, pokud jsem pohnutá, připomenout si nahlas své přednosti, abych neztratila sebevědomí, občas to seknout na papír (deník už bohužel nepíšu, což je škoda, takže zpětně se k tomu vrátím). A ve svých hovorech (i psaných) se stejně vyjadřuji mluvou k druhému člověku nebo dokonce lidem, čtenářům, ačkoli zdůrazňuju, že deník píši jen a výhradně pro sebe.
Jojo, některé věci se prostě s lidmi nekonzultují...

3 Walterclupe Walterclupe | E-mail | Web | Pondělí v 5:45 | Reagovat

The Architectural 3d Models Stories  

Models are really detailed and integrated with different facets of production. Now, there are an infinite number of paper models readily accessible on the internet as graphic files. Product and furniture modeling is a component of 3D Modeling. Presentation models may be once exhibit, visualise or sell a last design.
Divide the model into smaller sections so you are sure that how to approach building the model during developing phase. After you start looking, you will see card models everywhere. Being real group of information, 3D models can become by hand, algorithmically or scanned. Today, they are in a wide regarding industries. They are useful and widely used in numerous industries. The available 3D models are helpful for the designers in addition to for the individuals which usually seeking to boost the residential or business premise values. A completely free 3D model definitely saves your financial plan and deadline.

A History of Architectural 3d Models Refuted

Models are really detailed and integrated with different tasks of production. Now, there are an infinite number of paper models readily accessible on the internet as graphic files. Product and furniture modeling is an element of 3D Modeling. Presentation models may be would often exhibit, visualise or sell a last design.
Divide the model into smaller sections so knowing how to approach building the model during your building phase. After you start looking, you will see card models everywhere. Being a real group of information, 3D models can be manufactured by hand, algorithmically or scanned. Today, they are accustomed in a wide number of industries. They are useful and widely used inside industries. The available 3D models are helpful for the designers in addition to for the individuals which have seeking to boost the residential or business premise values. A completely free 3D model definitely can conserve your financial plan and deadline.

  How to Get Started with Architectural 3d Models?  

Back if you wished to update your house for instance, you would look at the nearest Architectural firm with them produce the profession. Computer aided design software, referred to as CAD has been utilized by design orientated companies for decades. Tools Building a paper model does n't have any special tools. Many cases the program down load for free that you utilize at home or within your workplace. With the many forms of software readily there for be utilized to design models in the form of two dimensional, 2D or three dimensional, 3D setting, the completely free CAD design software is one of the most commonly used software. Are usually free paper model downloads that could be assembled in a couple of minutes and others might be take weeks.
Nowadays animated movies are meant using latest technology and distinctive results. For example in the health care field, 3D animation end up being used all of the spare time. Use the aspect ratio calculated in the last step to find the actual approximate paper size protected make your drawing forward. The genuine drawing has to be scaled that it's an accurate and proportional representation of the measurements of the design. Determine the aspect ratio required for the architectural drawing you are doing.

Top Choices of Architectural 3d Models  

Whilst support of 3D Architectural Rendering, our experienced group of designers design in a crystal clear manner without flaws and thus the clients can find the comprehensive view of the plan. Trying to find a credit repair professional who offer customer service and the capability to speak to them about your project also needs become part of how help to make your choice. Locating an expert offering CAD online has become as simple as out of them all. Industry cannot survive without latest technology with respect to computer software and associated aids with respect to advancement. In the past couple of decades, animation market has developed just. With the rise in use of Internet, the animation customers are also growing swiftly. Will be one of the fastest and flourishing industries in the world.
Various feedback stages are constructed into the above to extract necessary information from our clientele. When you've cycled through all of the home design phases and you've finalized your sketches, it is going become time to create your working drawings. Use the layouts you designed within the very first step might in the building for the undertaking. Elaborate design vital only if specified. On his or her dominant site, it easy to search and collect some ideal superior 3D Interior Design. Often called interior design software, if this has to do with deciding upon a new layout and appearance of just a new room in a home, it's 3D CAD software that's utilised to position several fixtures and fittings until a last layout is decided upon. There are many formats and unique varieties of software effortlessly to all kinds of industry.

If you are a video game developer and you don’t want to spend hundreds of hours modeling then you might consider purchasing 3d models.

Of course, you will be hunting the low-cost market with high-caliber quality because games demand many 3d models in order to start level making, for that we advise you to visit 3dcgstore marketplace.
You can also contact their support team and tell them the assets that you want, they'll provide it in no time at all with wonderful price.

You can even ask for sounds, animation, rigging, and specification for example low poly and usable on game engines regarding example unity and so on, with an above average price you will find amazingly detailed 3d models .

You can get the 3d models even for cheaper price cause if pay out with account funds you'll get 3% discount if you review or share merchandise you will get even more discounts discounts.

In 3dcgstore marketplace, loyal customers will receive VIP gifts that worth lots of money for free.

If you liked a game character and want to utilize it in game development but you couldn’t find it anywhere nor design it by your self then you should check 3dcgstore marketplace, they have designers who spend most of their time designing top favorite game characters.

If you may be professional 3d designer and you want to make cash online then you'll be looking for your highest commission marketplace, 3dcgstore considered the highest commission provider, over 80% return for every product you sell, in addition, you will have very own page and store within the site.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama